Perú
Ecuador
Colombia
Venezuela
Africa
Polynesie
Tuamotu
Hawaii
Mont Blanc
Hohe Tauren
Dolomites
Switzerland
Tenerife
Barcelona
Paris
Budapest
Montenegro Croatia
Vienna
Germany
Cestuj..

imgh Huahine

imgh Bora-Bora

imgh Raiatea a Tahaa

imgh Maupiti

imgh Tahiti a Moorea

French Polynesia (2022, 2023)

2022 - PHOTOS | Z deníku

2023 - PHOTOS | Z deníku | VIDEO-1 VIDEO-2

Polynésii tvoří mnoho ostrovů, ostrůvků, korálových atolů a větších soustroví v Tichém oceánu v prostoru vymezeném trojúhelníkem Hawai - Nový Zélend - Velikonoční ostrov. Ostrovy Francouzské Polynésie (s nevětším ostrovem Tahiti) jsou umístěné ve středu tohoto trojúhelníku, v jižní části Tichého oceánu. Do Polynésie se lze jednoduše z Evropy letecky dostat, nejlépe přes USA a San Francisko (9 hodin letu) a následně přeletem na Tahiti (8 hodin letu). Odtud je lokálními lety (Air Tahiti) dostupná většina okolních ostrovů či atolů. Z hlediska počasí jsou v této části světa dvě sezóny, teplejší a deštivější (od listopadu do dubna) a mírně chladnější a méně deštivější po zbytek roku.

Z hlavního města Tahiti Papeete jsme se letecky přesunuli severozápadně od Tahiti na 150 km vzdálený ostrov Raiatea. Zde kapitán převzal cestovkou pronajatý katamarán v marině Dream Yacht Charter poblíž města Uturoa. Podnikli jsme následně čtrnáctidenní plavbu mezi ostrovy Raiatea, Huahine, Maupiti, Bora Bora a Tahaa, které jsou součástí Závětrných ostrovů v rámci Společenských ostrovů Francouzské Polynésie. Postupně jsme přeplouvali k ostrovům po oceánu a kotvili v lagunách. Byli jsme při plavbě osmičlenná posádka pod vedením kapitána.

Průzračná a teplá voda v lagunách kolem ostrovů je plná korálů a rybího života a hraje všemi odstíny modrozelené barvy. Koupali jsme se v teplých vodách lagun, šnorchlovali u barevných korálových útesů s hejny barevných korálových rybek, rejnoků i menších žraloků. Poštěstí se zahlédnout manty i delfíny. Rozeklané vrcholy ve vnitrozemí ostrovů, pokryté zeleným porostem neprostupné horské džungle, jsou pozůstatky kráterů dávných sopek. Ostré hřbety a hluboká údolí tvoří fantaskní krajinu, zejména na Tahiti. Objížděli jsme ostrovy po pobřežních silničkách na pronajatém kole či skútru a cachtali u kouzelných korálových pláží. Člunem jsme z lodi, ukotvené v laguně, připlouvali na mnoho "motu", malé ostrůvky v korálové bariéře na rozhraní laguny a otevřeného oceánu. Motu jsou pokryty sněhobílým korálovým "pískem", porostlé kokosovými palmami a jejich hlavními obyvateli jsou rozmanité druhy krabů a na větších i jednotné druhy turistů v typizovaných resortech (zejména u BoraBora)

Mohli jsme si prožít i silnou atmosféru mnohých "marae" na ostrovech - komunitních posvátných center původních obyvatel Polynésie. Zejména marae Taputapuatea na ostrově Raiatea či Arahurahu na Tahiti. Poznávali jsme postupně místní kulturu a naučili se rozeznávat mnohé druhy místní vegetace i její produkty - květy tiaré, vanilku, chlebovník, noni či tamanu. K běžně pěstovanému ovoci zde patří papája, avokádo, mango, ananas, karambola a samořejmě banán či kokosový ořech. Jídlo obsahuje zejména ryby. Častá je ryba "mahi-mahi" (pozor nikoliv "mahu" - to je něco jiného). Tradiční je "poisson cru con leche de coco". Místním jazykem je francouzština, ale více se zde mluví tradiční tahitštinou (Pozdravy "Yorana, Nana" nebo poděkování "Maururuu").

Po plavbě (zajištěné cestovkou) jsem samostatně trávil ještě nějaký čas na největším ostrově souostroví - Tahiti a blízkém hornatém ostrově Moorea. Tahiti má dvě části Nui (velké) a Iti (malé) spojené šíjí u městečka Taravao. Celý ostrov Nui lze objet po pobřežní silnici. Na Iti pobřežní silnice vede na severu jen do městška Tautira a jižně do Teahupo'o, kde se vzdouvá proslulá surfařská vlna. Východní část pobřeží Iti je skalnaté a nádherně odlehlé. Nui i Iti mají ve vnitrozemí poměrně vysoké hory. V centru Tahiti Nui je zbytek původního kráteru obkroužen ostrými vysokými vrcholy - "Diadéme". Nejvyším vrcholem je zde Orohena 2241 metrů n.m. a lze na ni vystoupit. Celé vnitrozemí je pokryto tropickou horskou džunglí s mnoha řekami a vodopády a tvoří až neskutečnou krajinu. V deštivějším období je vnitrozemí ostrova od dopoledne do večera zahaleno nízkou hustou oblačností. Do vnitrozemí se lze dostat nejlépe údolím řek. A pokud vím, jediná sjízdná cesta napříč ostrovem, je cesta ze severu údolím Papenoo. Život na Tahiti probíhá spíše na jeho pobřeží. To je z větší části (zejména na jihu) chráněno korálovou lagunou. Je zde několik motu a pěkných pláží s možnostmi k šnorchlování či ponoru.

Papeete na Tahiti je hlavní město Francouzské Polynésie. Má asi 20 tisíc obyvatel a je místním obchodním a kulturním centrem. Někomu se nelíbí, ale já v něm prožil pár pěkných dnů i nocí. Nejhezčí je možná o víkendech, kdy ustane rušný dopravní provoz a lze si v klidu vychutnat zelené parky i honosné páláce v "presidentské" čtvrti. Večer a v noci Papeete ožívá ruchem kolem pojízdných občerstvoven (roulottes) a v mnoha barech v centru. Pěkný je i rušný trh v centru města nebo atmosféra mší v katedrále Notre Dame či Temple Protestant de Paofai. Lze dojít či vyjet silničkou na Belveder nad Papeete do výšky 600 metrů n.m. a podniknout odtud cestu do hor vnitrozemí či trek na horu Aroa'i (2066 m). Z pobřežních parků v Papeete a okolních pláží je večer krásný výhled na rudý západ slunce za blízkým ostrovem Moorea. Nedaleko, severně od Papeete, je poblíž městečka Mahina poloostrov Venus s parkem, majákem a menší pláží s černým jemným pískem u vyhřáté laguny. Večerní pohledy na západy slunce nad Moorea jsou odtud jedinečné. V nedaleké zátoce kotvila loď Bounty a kapitán Cook zde pozoroval z Venus přechod Venuše přes Slunce.

Samostatně jsem následně ještě prozkoumal atoly v soustroví Tuamotu - Rangiroa a Tikehau severovýchodně od Tahiti. Jde o trochu odlišné prostředí, než je na Společenských ostrovech, a o této cestě pojednává jiný článek - Tuamotu.

Obrazek

Obrazek

Pláž na ostrově Huahine

Obrazek

Motu

Obrazek

Západ slunce u Raiatea

Obrazek

Motu z pobřeží

Obrazek

Maupiti

Obrazek

Bora Bora

Obrazek

Bora Bora z Tahaa

Obrazek

Moorea

Obrazek

Ze šnorchlování

Obrazek

Se žraloky

Created by © DuPe 2010-2021