Peru
Ekvádor
Kolumbie
Venezuela
Afrika
Mont Blanc
Švýcarsko
Dolomity
Paříž
Černá Hora a Chorvatsko
Rakousko - Vídeň
Německo
Bacelona
Budapešť

imgh V buši u Křováků. Kmen Křováků lovců jsme po dni hledání našli v buši nedaleko Lake Manyara v Tanzánii. Byli to již mírně "zcivilizovaní" domorodci, ale jejich tradiční zvyklosti a um přežít v nehostinné buši jsme mohli shlédnout a obdivovat.

imgh Tak to je trasa naší cesty po Africe (Kapské Město, Durban, Maseru, Johannesburg, Victoria Falls, Kariba, Harare, Blantyre, Lilongwe, Nairobi, Arusha, Dar es Salam, Zanzibar).

imgh Sennecio Kilimanjaro - roste v této velikosti endemicky pouze na svazích Kilimanjara.

AFRIKA : JAR - LESOTHO - ZIMBABWE - MOSAMBIQUE - MALAWI - KENYA -TANZANIA

AFRICA (2000) VIDEO | FOTO

Tentokráte jsme projeli s malou skupinou jihovýchodní Afriku. Z Kapského města na Zanzibar. V okolí Kapského města jsme si nenechali ujít výlet na mys Dobré naděje a ochutnali víno na vinicích Stallenbosh. V Kapském městě pak výstoupali na Stolovou horu. Dále pokračovali jsme přes Jihoafrickou Republiku do přístavu Durban a pronajatým autem přejeli divukrásné Dračí hory a Basuthský kraj rozeklaných skal do Lesotha. Přes hlavní město tohoto království Maseru jsme dojeli u ubydleli se v údolí pastevců Malalea mezi lesothskými horami. Poté jeli zpět autem přes JAR a až do Johanesburgu. Následně letadlem k Victoria Falls do Zimbabwe. Pozorováni žirafami projeli se kanoí po Zambezi mezi hrochy a utráceli "dolary" v místním kasinu. Někteří zakusili pověstné peřeje na Zambezi pod vodopády. Místním autobusem jsme po pár dnech zamířili k nádherné přírodní rezervaci u jezera Kariba na řece Zambezi a dále pokračovali do Harari.

imgh

Golden Gate Highlands, hranice království Lesotho a JAR.

imgh

Škola v JAR

Pokračovali jsme kodrcavým autobusem přes hranice Zimbabwe do Mosambique, přejeli most přes Zambezi v městě Téte, přejeli hranice Malawi a dorazili do města Blantyre. V Malawi projeli jsme autem krajem Zomba do nádherných hor Mulanje. Z hor a čajových plantáží na jejich úbočí pokračovali jsme k jezeru Malawi - Nyasa (prý s bilharzií ale koupání je tam pěkné) a za ukrutného deště dojeli dále do hlavního města Lillongwe.

imgh

Baobab "obrácený" strom je častým orientačním bodem (Malawi).

imgh

Na pláních Serengeti (Tanzania)

Cesta autem dál po Malawi nebyla možná, pokračovali jsme tedy letadlem až do Nairobi v Keni. Z města vzpomínek na Joy a lvici Elsu a po prohlídce známého muzea, se už těším na pravé africké safari. Nejdříve autobusem z Nairoby jsme přejeli krajem masajů přes hranice Keni do Tanzanie a ubydleli se v městé Arusha. Následné safari bylo po nezapomenutelém kraji savan v Serengeti, v kráteru Ngorongoro či u jezera Manyara. Pak jsem se oddělil od skupiny a během několika dnů vystoupal na Kilimanjaro celkem snadnou cestou "CocaCola Route" z městečka Marangu. Cesta vedla přes vysokohorskou džungli a savanu, přes nejvýše položenou poušť světa rozprostírající se mezi vrcholy majestátných vulkánů Kibo a Mawenzi, až na dosud zaledněný vrchol pohoří Killimanjaro (Kibo - Uhuru Peak 5895 m). Na vrcholek Killimanjaro jsem vystupoval sám s místním průvodcem (jinak to nelze), ostatní se již mazlili s delfíny na Zanzibaru.

imgh

Kilimanjaro, v pozadí dosud zaledněný vrchol Kibo.

imgh

Ledovce na vrcholku Kilimanjara postupně odtávají

Dojel jsem tedy autobusem z města Arusha také k pobřeží Indického oceánu. Nejříve do hlavního města Dar es Sallam a následně trajektem na ostrov Zanzibar. Po několikadeních toulkách ostrovem, spletitými uličkami Kamenného města a výpravami za kořením, jsem se jen nerad vracel z této směsice kultur zpět do Dar es Sallamu. A poté už letadlem přes Londýn do dubnové Prahy.

imgh

U Křováků (Tanzania)

imgh

Masajové (Tanzania)

© Created by DuPe 2010-2019